EtilerFest'in Öyküsü

Etiler’in Tek Festivali

Etiler Lisesi’nin bahçesinde doğdu, Etiler’in semt festivali oldu. Küçük bir mezunlar buluşması olarak başlamıştı, kapılarını tüm Etiler’e açtı. Okulun bahçesine sığmadı, Nisbetiye Caddesi üzerinde yayıldı. Ana etkinlik alanı, Etiler Sanatçılar Parkı’na taşındı. Hareketli, renkli ve tempolu ortamı, kültür – sanat ağırlıklı güçlü içeriğiyle İstanbul’un en önemli semt festivallerinden biri haline geldi. Paydaşlarının ve katılımcılarının ortak kararıyla eğitime adandı. İstanbul’da eğlencenin merkezi Etiler, EtilerFest’le yılda bir kez “yalnızca eğitim için” eğlenmeye başladı. 

İlk Merhaba

EtilerFest, Etiler Lisesi mezunlarının bir buluşması olarak, Etiler Lisesi’nin bahçesinde, 2010 yılında başladı. O yıllarda “Mezunlar Buluşması” adıyla yapılan etkinlik, özenli ve eğlenceli içeriğiyle semt sakinlerinin de ilgisini çekti.

Bu ilgi üzerine etkinlik, Etiler’i odağına alan bir semt festivalinin bulunmayışı da dikkate alınarak, tüm semt sakinlerine açık hale getirildi.

Semtin Festivali

2014 yılında etkinliğin içeriği çeşitlendirilip, güçlendirildi. Etiler Lisesi’nin bahçesinin yanı sıra Nisbetiye Caddesi’nin bazı bölümleri de etkinlik alanına dâhil edildi. Aynı yıl etkinliğin adı, “EtilerFest” olarak değiştirildi. 2017 yılında festival, bir marka olarak tescil edildi.

Bahçeden Parka

Bir süre daha Etiler Lisesi’nin bahçesinde ve Nisbetiye Caddesi’nin bazı bölümlerinde devam eden festival, 2019 yılında Etiler Sanatçılar Parkı’na taşındı.

EtilerFest, kültür, sanat ve eğlence ağırlıklı butik bir semt festivali olarak Etiler Sanatçılar Parkı’nda devam ediyor. Festival, kendine özgü temaları ve bu temalarla uyumlu etkinlikleriyle her yaştan katılımcıyı kucaklıyor.

EtilerFest Temaları

  • Kültür, sanat, bilim, eğitim
  • Çocuklar, gençler, kadınlar
  • Emek, kadın emeği, üretim
  • Doğa, çevre, hayvanlar
  • Semt ve mahalle kültürü
  • Komşuluk, yardımlaşma
  • Saygı, şükran, vefa

Etiler'in Ödülleri

EtilerFest kapsamında, Etilerle bütünleşmiş ve alanında artı değer üreterek topluma katkı sağlamış duayen isimlere ödüller de sunuluyor. “Etiler Emek ve Şükran Ödülleri” adıyla sunulan ödüllerin ilki, 2017 yılında, sunucu ve gazeteci – yazar Halit Kıvanç’a takdim edildi. İkinci ödülün sahibiyse 2019 yılında, sinema eleştirmeni ve gazeteci – yazar Atilla Dorsay oldu.

Etiler’in Ödülleri’ni inceleyin

Nezih Bir Etiler Birlikteliği

EtilerFest, Hülya Çavuş Eğitim Vakfı (HÇEV) ve Etiler Liseliler Derneği (elliDER ) tarafından organize ediliyor. Festivalin ev sahibi Beşiktaş Belediyesi.

Geliri, HÇEV ve elliDER aracılığıyla eğitim projelerinin fonlarına aktarılan festival, “eğitime adanmış nezih bir Etiler birlikteliği” olarak tanınıyor.

EtilerFest'in Efsane Öğretmeni

Etiler Lisesi’nin efsane öğretmeni Hülya Çavuş, öğrencilerinin kendi adını vererek kurdukları vakıfta, eğitim için çalışmaya devam ediyor. Hülya Çavuş aynı zamanda elliDER’in yönetim kurulu başkanlığını da yürütüyor. Eğitime adanmış bir birliktelik olan EtilerFest, HÇEV ve elliDER’in organizasyonuyla öğretmenimiz Hülya Çavuş’un yönetiminde gerçekleştiriliyor.

“Öğretmenimiz Hülya Çavuş”
web sitesini ziyaret edin

Facebook | Öğretmenimiz Hülya ÇavuşInstagram | Öğretmenimiz Hülya Çavuş

“Öğretmenimiz Hülya Çavuş”
sosyal medya hesaplarını takip edin

Organizasyon

Hülya Çavuş Eğitim Vakfı

EtilerFest’in içerikleri Hülya Çavuş Eğitim Vakfı (HÇEV) tarafından geliştiriliyor. EtilerFest markasının da sahibi olan HÇEV, aynı zamanda festival kapsamındaki tüm etkinliklerin organizasyonunu yapıyor. HÇEV, öğretmenlik mesleğinin gelişimi üzerinde yoğunlaşan, eğitim odaklı bir sivil toplum kuruluşu.

Etiler Liseliler Derneği

EtilerFest’in saha organizasyonu Etiler Liseliler Derneği (elliDER) tarafından yapılıyor. elliDER, Etiler Liselilerin birlikteliğinin ana çatısı. elliDER, Etiler ve civarında “semt derneği” fonksiyonlarını da yükleniyor. elliDER’in öncelikli çalışma ve uygulama alanı, eğitim. Dernek, etkinlik ve katkılarıyla çağdaş eğitimi destekliyor.

2010'dan Bugüne

2010
2014
2017
2019

EtilerFest

Eğitime adanmış
nezih bir Etiler birlikteliği
e-mailTelefon